You are currently viewing Protezy zębowe a dieta – co można jeść, a czego unikać?

Protezy zębowe a dieta – co można jeść, a czego unikać?

 • Post author:
 • Post category:Protetyka

Protezy zębowe mogą znacznie poprawić jakość życia osób, które z różnych przyczyn utraciły naturalne zęby. Jednak adaptacja do nowych protez wymaga nie tylko przyzwyczajenia się do ich noszenia, ale także dostosowania diety. Odpowiednie wybory żywieniowe mogą zapobiec uszkodzeniom protez i zwiększyć komfort użytkowania. W tym artykule omówimy, co można jeść, a czego unikać, mając protezy zębowe.

Jakie jedzenie jest bezpieczne dla protez zębowych?

 1. Miękkie owoce i warzywa: Banany, jagody, ugotowane marchewki, dynia, awokado. Miękkie owoce i warzywa są łatwe do gryzienia i żucia, nie powodują nadmiernego nacisku na protezy.
 2. Produkty mleczne: Jogurty, miękkie sery, mleko, kefir. Produkty mleczne są nie tylko łatwe do spożycia, ale również bogate w wapń, który wspomaga zdrowie kości i dziąseł.
 3. Gotowane mięsa i ryby: Duszone, pieczone lub gotowane mięsa i ryby są miękkie i łatwe do spożycia. Unikaj twardych i suchej konsystencji mięs.
 4. Zupy i buliony: Zupy kremowe, buliony i gulasze są doskonałym wyborem dla osób noszących protezy, ponieważ są łatwe do spożycia i pełne składników odżywczych.
 5. Jajka: Jajka w różnych postaciach (gotowane, jajecznica, omlety) są miękkie, łatwe do przygotowania i bogate w białko.
 6. Makaron i ryż: Dobrze ugotowany makaron i ryż są miękkie i łatwe do gryzienia, co czyni je idealnym wyborem dla osób z protezami.
 7. Pieczywo: Miękkie pieczywo, takie jak białe chleb, bułki, tortille, są łatwiejsze do spożycia niż twarde, chrupiące pieczywo.

Jakich produktów unikać mając protezy zębowe?

 1. Twarde i chrupiące pokarmy: Orzechy, twarde cukierki, surowe warzywa (jak marchewka), chipsy. Mogą one wywierać nadmierny nacisk na protezy, powodując ich uszkodzenie lub przesunięcie.
 2. Lepkie i gumowate jedzenie: Toffi, karmel, guma do żucia. Mogą one przyczepić się do protez, powodując ich przesunięcie lub uszkodzenie.
 3. Żywność o dużej zawartości cukru: Słodycze, napoje gazowane. Cukier może prowadzić do rozwoju bakterii w jamie ustnej, co zwiększa ryzyko infekcji dziąseł i innych problemów zdrowotnych.
 4. Steki i inne twarde mięsa: Steki, karkówka. Twarde mięsa wymagają intensywnego gryzienia, co może być trudne i niewygodne przy noszeniu protez.
 5. Twarde owoce: Jabłka, gruszki. Lepiej spożywać je w postaci puree lub gotowane, aby uniknąć nadmiernego nacisku na protezy.
 6. Produkty zbożowe o twardej skorupie: Popcorn, twarde pieczywo (jak bagietki). Mogą one powodować uszkodzenia protez oraz podrażnienia dziąseł.
 7. Lepkie produkty mączne: Bagels, precle. Te produkty mogą być trudne do przeżucia i powodować dyskomfort.

Dodatkowe wskazówki

 • Krojenie jedzenia na mniejsze kawałki: Ułatwia to gryzienie i zmniejsza nacisk na protezy.
 • Unikanie gorących napojów i jedzenia: Protezy mogą być wrażliwe na wysokie temperatury, co może powodować ich zniekształcenie.
 • Używanie obu stron jamy ustnej do żucia: Pomaga to równomiernie rozłożyć nacisk i zapobiega przesunięciom protez.
 • Regularne przeglądy u dentysty: Umożliwia monitorowanie stanu protez oraz wprowadzanie ewentualnych korekt w ich dopasowaniu.

Noszenie protez zębowych nie oznacza rezygnacji z ulubionych potraw, ale wymaga pewnych zmian w diecie. Wybierając odpowiednie jedzenie, można uniknąć uszkodzeń protez i cieszyć się komfortem podczas spożywania posiłków. Pamiętaj o regularnych wizytach u dentysty, aby zapewnić sobie jak najlepsze dopasowanie i funkcjonowanie protez.