You are currently viewing Recesja dziąseł – przyczyny, objawy, leczenie

Recesja dziąseł – przyczyny, objawy, leczenie

Recesja dziąseł jest schorzeniem, które charakteryzuje się odsłonięciem powierzchni korzenia, co jest efektem odsuwania się dziąsła. Wówczas dochodzi do odsłonięcia szyjki zębowej i wydłużenia zęba. Problem najczęściej dotyczy dziąseł w okolicy kłów, co stanowi podstawę do postawienia wczesnej diagnozy i podjęcia leczenia.

Jakie są przyczyny choroby? 

Przyczyn recesji dziąseł może być wiele. Jako główne podaje się: zapalenie przyzębia, uraz mechaniczny, używanie szczoteczki z twardym włosiem lub zbyt mocne szczotkowanie zębów, niewłaściwa higiena jamy ustnej, kamień nazębny, wady zgryzu (nieleczone) i mocne zgrzytanie zębami. Czasem do wystąpienia tej przypadłości doprowadzić może również palenie papierosów.

Jakie są pierwsze objawy choroby? 

Najczęściej występującymi objawami recesji dziąseł są:

 • Odsłonięte korzenie zębów: To najbardziej oczywisty objaw, który może prowadzić do wrażliwości zębów.
 • Zmiana koloru linii dziąseł: Dziąsła mogą wydawać się bardziej czerwone lub blado różowe w porównaniu do zdrowych obszarów.
 • Krwawienie podczas szczotkowania zębów lub używania nici dentystycznej: Choć może być również objawem zapalenia dziąseł.
 • Zwiększona wrażliwość zębów: Zwłaszcza na zimno, ciepło, słodkie lub kwaśne pokarmy.
 • Ból lub dyskomfort w dziąsłach: Może być obecny szczególnie przy jedzeniu lub dotykaniu.

Leczenie recesji dziąseł

Leczenie recesji dziąseł ma na celu nie tylko poprawę estetyki uśmiechu, ale przede wszystkim ochronę korzeni zębów przed dalszym uszkodzeniem i zapobieganie poważniejszym problemom zdrowotnym. Odpowiednio dobrane metody leczenia mogą skutecznie zatrzymać postęp recesji oraz przyczynić się do regeneracji tkanek dziąsłowych. Poniżej przedstawiamy różne opcje terapeutyczne, które są stosowane w zależności od stopnia zaawansowania problemu i indywidualnych potrzeb pacjenta.

1. Zmiana nawyków higienicznych

Pierwszym krokiem w leczeniu recesji dziąseł jest zazwyczaj modyfikacja codziennych praktyk higienicznych. To obejmuje:

 • Przejście na miękką szczoteczkę do zębów: Używanie szczoteczki z miękkim włosiem minimalizuje ryzyko dalszego uszkadzania dziąseł.
 • Poprawa techniki szczotkowania: Delikatne, okrężne ruchy zamiast agresywnego szorowania mogą znacząco pomóc w ochronie dziąseł.
 • Regularne stosowanie nici dentystycznej: Należy używać nici delikatnie, aby nie uszkodzić tkanki dziąsłowej.

2. Profesjonalne zabiegi dentystyczne

W przypadku zaawansowanej recesji, konieczne może być zastosowanie bardziej zaawansowanych technik dentystycznych:

 • Skaling i root planing: Te procedury polegają na głębokim czyszczeniu zębów pod linia dziąseł, co pomaga usunąć kamień nazębny i bakterie.
 • Regeneracyjne procedury periodontologiczne: Mogą one obejmować stosowanie membran, kościotwórczych białek lub tkankowych przeszczepów, które wspomagają regenerację utraconych tkanek.

3. Chirurgia plastyczna dziąseł

W niektórych przypadkach, gdy recesja jest znacząca i powoduje duży dyskomfort estetyczny lub funkcjonalny, możliwe jest zastosowanie chirurgii plastycznej dziąseł:

 • Przeszczep dziąsła: Polega na pobraniu tkanki z innego obszaru jamy ustnej (zazwyczaj z podniebienia) i przeszczepieniu jej w miejscu recesji.
 • Przesunięcie płata dziąsłowego: Ta technika używa istniejącej tkanki dziąsłowej do pokrycia odsłoniętych korzeni zębów.

4. Leczenie wspomagające

Dodatkowe metody leczenia mogą wspomagać proces gojenia i zapobiegać dalszej recesji:

 • Aplikacja preparatów z fluorem: Aplikacje miejscowe mogą wzmacniać szkliwo zębów i zmniejszać wrażliwość.
 • Odpowiednia dieta: Dieta bogata w witaminy A, C, D i wapń wspiera zdrowie dziąseł.